Květen 2012

Den matek -> u koní ;)

13. května 2012 v 20:48 | Kristy |  JS Dolní Jelení
Sice je dneska jakýsi svátek ( odhaduji, že matek), ale mě je to úplně jedno a prostě zase razím ke koním :)
Vzala jsem i Sis, ať se proběhá. Pořádně si to užila.
Přijela jsem před dvanáctou, boxy byly už z 2/3 hotové a já pomohla s tím zbytkem ( Kessi a Vandička). Pak přišla Leona a začali se vodit koně ( Kylie, Nortík a Gvela). Já s Míšou jsme udělaly Kylie, Áďa s Kájou se vrhly na Gvelu a Martina si dělala Norta.
Po chvíli nám dopomohla Leona a já přinesla věci. Míša mezitím si šla ke svému koni.
Začaly přípravy na sedlání a uždění. Za chvíli bylo vše hotovo a Míša se zase chopila Kylie a šla ji vodit na jízdárnu. Já čapla Sisi a šly jsme se koukat.
Na jízdárně už chodil pán s hannoverákem, už poklusávali. Rychle si připojila Martina i Leona.
Po opracování chodili střídavě na kruhu a pan Hurdálek je trénoval. Asi po půl hodince- 3/4 se šlo skákat. Byly tam připravené dvě řady, spíše na rovnováhu a rychlost chodu než na výšku.
Martina se trochu bála, kor když tam potom Nortík nabral nohama překážku a skoro upadli. Leonča tam skákala s Kylie hodně dobře, bylo na Kylie vidět, jak jí to dělá radost. Pan s hannoverákem se, myslím, od minula zlepšili. Už mu tolik nelítaly ruce a najížděli v klidu na překážku.
Leonča si potom vzala od Marti Nortíka a sama dala na vykrokování Míše Kylie. To už za sebou měla zdoláno 90centimetrů, možná výš.
Po jejich ježdění přišla na plac další parta; Malmaz s Mončou a Gvela s Kájou. Já šla čistit s druhou Kájou Vandičku, která šla dneska celou cestu až k brance bez vodítka a cestou ke stájím se sekala, ale to mi bylo fuk ( asi věděla, co ji čeká).
Pořádně jsem ji vypucovala a procvičila cviky ( všechny). Po nasedlání a nauždění jsme jely s Ádou k Rousínovu a nazpátek. Na jízdárně ještě pár koleček v kroku a hurá na klus.
Chodili jsme kroužky, kavalety i osmičky. Cválali jsme na kruhách, odkud chtěla utíkat, asi by neutekla, kdyby mě nesjelo úplně sedlo. Ale narovnali jsme ho a já jela znovu. A znovu. Ke konci už chodila vcelku dobře. ( čekala jsem to horší, na to, že půl měsíce stála).
Kája jezdila po mě, jela vcelku dobře. Jen pata ji ujížděla nahoru a nemusela ji dávat tak často bičíkem, spíš pobízet. Když šla kavalety, Vandička hodně zastavovala. Musela jít až za Vikym. Na kruhách ji ve cvalu zlobila tak, že nedokončila a (nejspíš) to vzdala, protože už necválali.
Já ji po ježdění vzala a povodila ještě děti, které jen krokovaly. Pak namazat kopýtka, sváču a hurá do výběhu.
Já zametla klubovnu, uklidila si skříňku, dala seno a zametla. Potom skočila se Sisi pár skoků a už tu byl odvoz..

Vzpomínám na .. LETOŠNÍ ČARODĚJNICE

10. května 2012 v 14:48 | Kristy |  JS Dolní Jelení
Ráno jsme vstaly společně s Míšou a Elčou do krásného, nového dne. U nohou mě ťapkala Sisi, když jsem otevírala prvního koně a nasazovala mu stájovku. Než to stihly udělat holky u dalších dvou koní, skočila jsem k Vandičce a dala ji dobré ráno. Ten chleba ocenila spíš :-)
Pustily jsme Čamika s Kylie a Sisi nás vesele doprovázela. Dozadu jsme šly zavést Malmika, Gvelu a Ádu. Pak jsme se rozdělily, holky vzaly Vikiho s Nortíkem a já Vandičku, které jsem ještě sundala teplušky od včerejšího blistrování. Hodila jsem ji jenom ke kruhovce, kde byla sice sama, ale přitom na velmi bohaté trávě. Ještě se na mě otočila a pak už se do ní pustila.
Vzala jsem Nomika, který šel sám na drezúrák a holky se chopily Kessky s Dajdou a počkaly, až já přiběhnu a vezmu poslední obyvatelku stáje, Báru.


Když byli koníci venku a my zkontrolovaly vodu, vrhly se dovnitř, abychom se nasnídaly. Každou chvilkou přijela Elči mamka a vezla ji do Chocně na klavír. My s Míšou jsme tohle dopoledne neměly žádné starosti, protože bylo pondělí a přijela na boxy Marcela. Míša s radostí vzala "Monopoly" a začaly jsme hrát. S radostí jsem viděla, když přišla Leona a pobídla nás, ať jdeme, že jedeme do Běstovic pro granule a cestou vezmeme Elču z Chocně.


Jely jsme Jeníkovým autem, které je přizpůsobené vození věcí spíše, než lidí. Míša si s radostí sedla dopředu a já šla dozadu. Sice tam nebyly sedačky, ale já byla ráda. Mám ráda bojovky :D
Sice jsme po náměstí trochu bloudily, ale Elču jsme naložily a i zmrzk slízaly :) A potom? Hurá do Běstovic.
Tam jsme vybraly granule, naložily je do auta. Bylo jich hrózně moc. Od ovsa, otruby, STANDART, kukuřici až po lněné semínko. S Míšou jsme si sedly dozadu na to, protože Elča šla dopředu. A jelo se zas do stáje :)
Tam jsme to vyložily a přitom protrhly jenom jeden pytel - ztráty minimální :)
Po odpočinku jsme se vrhly pro koníky. Já měla strach, koho pojedu. Mělo se jet k vodě ( já poprvé v této stáji, to je oficiální, takže jsem chtěla Vandičku, jenže ta kulhala..). S napětím jsem vodila Vandičku po výběhu, až Leonča přikývla, že si jí můžu vzít!!
Naštěstí jsme jely všichni bez sedel, jen na krok. Tak proto mohla jít :). Ale nevadilo mi to, po 8 dnech jsem dosedla na její krásný měkký hřbet a viděla pod sebou žlutou hřívu a usmála se. Ještě větší radost mi udělalo to, že jsem se na ní vyhoupla sama.
Vyjeli jsme. Pěkně na Rousínov. A v lesíku pod stromy jsme se tiše smály a nechaly koně, ať si jdou, jak chtějí. Vandička sice všechny předběhla ( ale řádně v kroku!) a pak blokovala, ale to nikoho nerozhodilo.
Protože jsme chtěly jet v kroku, vzaly jsme to přímo do rybníka. Cestou nás Kylinka pěkně vyzkoušela, když se lekla mezi rybníky kachen a strhla k tomu útěku všechny koně, ale trvalo to jen pár vteřin a zas jsme byly v pohodě. Zapomněla jsem dodat, že mě Vandička taky zkoušela. Hned u stáje se lekla, vyskočila, skočila pár cvalových, pak se otočila, co to jako je, že ji to vyplašilo. Bylo to auto a musím přiznat, že s tou otočkou jsem tolik nepočítala, ale useděla jsem to! :)


K vodě jsme došli a s radostí nechali koníky, ať do ní zaboří hlavy a zahrají si na ponorky :). Vandička začala hrabat a všichni se hned přidali. Je příjemné mít jednou koně, který rád vodu :P.
Mohli jsme tam být i půl hodiny. Nešli jsme plavat, protože tam je bahno a oni mají podkovy. Ale nikomu to nevadilo. Viki už tam s Elčou na hřbetě pospával a Nortík od toho neměl daleko. Jen Kylie s Vandičkou tam pořád pochodovaly, ale když už se zatavily, tak jsme se pořádně natáhly na jejich záda a prohlásily, že není nic hezčího.
A taky že nebylo. Sice jsme měli i strach, protože pár metrů od nás byl labuťák, který si nás hlídal a nevypadal zrovna přátelsky, ale jinak to bylo krásné. Krásné? Nezapomenutelné!!
Po cestě se Vandička nějak rozjela, takže zpáteční jsme byly celou vepředu a ještě s náskokem. Odmítala jít pomalu, tak jsme po pár metrch zastavily a počkaly na ostatní.
Ale byla hodná, prostě zlatíčko, ♥


Po postarání ve stáji ( dostala lehkou sváču a namazala jsem kopýtka) jsem ji odvedla do výběhu už k ostatním, aby nebyla sama.
My jsme se najedly, ustrojily a vyrazily se Sisi na čaroďky. Sice jsme s holkama nebyly tak unavené, abychom seděly u ohně, tak lítaly k Hornímu a zas na Dolní. Po pár kolečkách jsme přijaly buřty a s radostí sedly k ohni.
Blížila se devátá hodiny a my se zvedaly a šly ke stájím, abychom zavřely miláčky. Ještě dodat véču, pozavírat je, nablistrovat Vandičce nohy, dát ji teplušky, dobrou noc a už jsme zhasínaly a šly do postýlek.

Dobrou :)